III Święto Sali BHP

Święto Sali BHP jak co roku ma na celu upamiętnienie wybuchu strajku z 14 sierpnia 1980 roku, który bezpośrednio przyczynił się do podpisania „Porozumień Sierpniowych”. Tegoroczny program wpisuje się w założenia nowej wystawy – będzie jeszcze więcej o Stoczni w Stoczni. Sala BHP bowiem niegdyś była siedzibą Izby Pamięci Stoczni Gdańskiej, czyli nieformalnego muzeum Stoczni Gdańskiej. Po 19 latach od zamknięta zaistniała realna możliwość odzyskania pokaźnej i wartościowej części wyposażenia dawnej Izby Pamięci.

Relacja video

W programie między innymi: rodzinna gra miejska, Selfie stoczniowe, Fotomontaż stoczniowy i emisja filmu „Człowiek z żelaza”. Oprócz atrakcji w Sali BHP, 14 sierpnia odbędą się 4 wycieczki z przewodnikiem „po Stoczni”. Trzy pierwsze spacery rozpoczną się na tarasie Europejskiego Centrum Solidarności (godziny: 13:00, 14:30, 16:00), a ostatni spacer w Sali BHP (godzina 17:00). W rolę przewodników wcielą się: Magdalena Staręga – historyk sztuki, zajmująca się w ECS dziedzictwem kulturowym, Andrzej Trzeciak – historyk sztuki, również odpowiedzialny w ECS za dziedzictwo kulturowe , Andrzej Nawrocki – specjalista ds. automatyki, szef biura projektowego, wiceprezes zarządu Stoczni Gdańskiej i Jarosław Żurawiński – autor książek o Gdańsku i doświadczony przewodnik turystyczny.
Wieczorem usłyszymy wyjątkową, przygotowaną specjalnie na tę okazję interwencję w wykonaniu Ola Walickiego Leszka Bzdyla i Haliny Słojewskiej, którym wtórować będzie Grupa Rekonstrukcji Historycznej Sojusz.
Spektakl HISTORIE – INTERWENCJE to kilka scen, stacji i spotkań, miejsc zatrzymania i przywołania tego, co nieuchwytne, czego nie znajdziemy w miejscach pamięci, a co odnajdujemy w sobie. Tekst, dźwięk, ruch/ciało i obraz staną się budulcem tej subiektywnej interwencji w historię, ożywiając pamięć i emocje wśród nieporuszonych eksponatów.

koncepcja i muzyka | Olo Walicki
reżyseria i choreografia | Leszek Bzdyl
instrumenty perkusyjne | Tomasz Sowiński
współpraca literacka | Natalia Cyrzan

Liczba miejsc ograniczona. 400 bezpłatnych wejściówek zostanie rozdanych w dniu imprezy w barze Sali BHP.

Close