Szlak Stoczni Cesarskiej otwarty dla zwiedzających

Stocznia Cesarska Development i Morska Fundacja Historyczna zapraszają na nowo utworzony szlak zwiedzania.

Wzdłuż szlaku zlokalizowano 13 paneli, zawierających opisy i materiały wizualne na których można zapoznać się z historią stoczni i ludźmi, którzy tu pracowali. Ludzie mogą odkrywać dziedzictwo przemysłowe i jednocześnie zapoznać się z planami rewitalizacyjnymi. Teraz gdy właściciel Stoczni Cesarskiej otworzył teren, miejsca dotychczas anonimowe dla wielu ludzi lub znane dotąd tylko z podręczników historycznych stały się rozpoznawalne i dostępne. Współpraca właściciela terenów z MFH obejmowała dotychczas organizację wycieczek z przewodnikami, w których od kwietnia br wzięło udział ponad 3300 uczestników. Teraz każdy chętny może zwiedzać Stocznię Cesarską na własną rękę i żaden akcent historyczny odwiedzanych miejsc nie umknie jego uwadze. Stocznia Cesarska pełna jest historii, która była jest i będzie związana z tym terenem. – mówił we wrześniu, w trakcie inauguracji współpracy z Fundacją Gerard Schuurman, Dyrektor Projektu Stoczni Cesarskiej. 

Jeszcze do niedawna zamknięty teren Stoczni Cesarskiej staje się coraz chętniej odwiedzaną przez mieszkańców i turystów przestrzenią. „Dzięki otwarciu przez właściciela Stoczni Cesarskiej terenu i najciekawszych historycznie i architektonicznie obiektów nasze wycieczki stały się ważną i dobrze ocenianą atrakcją dla turystów i mieszkańców Pomorza. Za pośrednictwem portali społecznościowych informacje o możliwości wejścia w tak nietypowe miejsca dotarły do kilkuset tysięcy ludzi. Wierzę, że dzięki temu uświadamiamy ludzi, że na terenach postoczniowych znajdują się wyjątkowe obiekty i należy zrobić wszystko, aby umożliwić ich rewitalizację i uchronić je przed całkowitą degradacją.” mówi Jarosław Żurawiński, Prezes Morskiej Fundacji Historycznej

Stocznia Cesarska Development (dawniej działająca pod nazwą Edonia), podejmując formalną współpracę z Morską Fundacją Historyczną stawia sobie za cel ugruntowanie w pamięci dziedzictwa historycznego terenów stoczniowych w Gdańsku. Przeszłość to zdecydowanie jedna z wartości tego terenu, którą będziemy chcieli zachować i możliwie jak najmocniej podkreślić – deklaruje Dyrektor Projektu Stoczni Cesarskiej, Gerard Schuurman. Procesy rewitalizacyjne Stoczni Cesarskiej będą prowadziły do wprowadzenia nowego życia do budynków, które obecnie są w bardzo złym stanie technicznym. Nowe historie chcemy tworzyć z poszanowaniem dotychczasowej historii tego miejsca. 

Close