Ładowanie Wydarzenia

Święto Sali BHP 2017 – aukcja charytatywna #salabhp

13 sierpnia 2026 @ 10:00 - 15 sierpnia 2026 @ 18:00

| Darmowy

14 sierpnia 1980 – strajk rozpoczął się o 6 rano, gdy w Stoczni znaleźli się Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski i Ludwik Prądzyński, ok. godz. 10.00 do Stoczni przedostał się Lech Wałęsa i objął przywództwo strajku. Bezpośrednim powodem strajku było zwolnienie ze Stoczni Gdańskiej działaczki Wolnych Związków Zawodowych Anny Walentynowicz. Po raz pierwszy wśród postulatów pojawiły się żądania wolnościowe. Pierwsze z postulatów dotyczyły: przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy (zwolnionego w 1976 roku), wzniesienia pomnika ofiar Grudnia 70 roku, zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa dla strajkujących, podwyżki płac o 2000 zł oraz wprowadzenie zasiłków rodzinnych równych wypłacanym funkcjonariuszom MO i SB. 15 sierpnia strajk podjęła Stocznia im. Komuny Paryskiej w Gdyni, a na czele Komitetu Strajkowego stanął Andrzej Kołodziej. Strajk rozpoczęły także inne zakłady Trójmiasta m.in. porty i komunikacja miejska. Na budynku przy bramie zawieszono tablicę zawierającą 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS).

Zobacz relację video

 Święto Sali BHP to już Gdańska tradycja! W tym roku sierpniowy festiwal potrwa aż 3 dni

Stoisko z rzeźbą, ceramiką, biżuterią i artystycznymi zabawkami dla dzieci, Grzegorz Witczak na małej scenie muzycznej, warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, projekcje bajek na taśmie celuloidowej 35 mm oraz aukcja charytatywna, to jeszcze nie wszystkie atrakcje zaplanowane w trakcie 3 dniowego sierpniowego festiwalu w historycznej Sali BHP w Gdańsku.

Program:

13 sierpnia (niedziela)

  • 10-18 — Kunsztownia — stoisko z rzeźbą, ceramiką, biżuterią, zabawkami dla dzieci i
  • 10-18 — SUNRA food truck namiot z jedzeniem,
  • 10-18 — Grzegorz Witczak — mała scena muzyczna,
  • cały dzień— wystawa prac studentów ASP,
  • 12-16 — warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych organizowane przez Kunsztownię
  • cały dzień — Bolek i Lolek w starym kinie — projekcje bajek na taśmie celuloidowej!
  • 16 — wernisaż wystawy prac studentów ASP w dużej Sali BHP.

14 sierpnia (poniedziałek)

  • 10-18 — Kunsztownia — stoisko z rzeźbą, ceramiką, biżuterią, zabawkami dla dzieci i
  • 10-18 — SUNRA food truck namiot z jedzeniem,
  • 10-18 — Grzegorz Witczak — mała scena muzyczna,
  • 10-18 — wystawa prac studentów ASP,
  • 12-16 — warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych organizowane przez Kunsztownię
  • 10-18 — Bolek i Lolek w starym kinie — projekcje bajek na taśmie celuloidowej!
  • 13-18 — wystawa prac studentów ASP w dużej Sali BHP
  • 15.00–16.00 — koncert Ewy Korczyńskiej – Ballady Córki Solidarności
  • 16-17 aukcja na rzecz Funduszu osób represjonowanych w stanie wojennym przy Fundacji Solidarności
„Człowiek z kamienia” Bogdana Januszewskiego — 100% ceny na rzecz Funduszu Pomocy Osobom RepresJonowanym w stanie wojennym przy Fundacji Solidarności,
ok. 10-15 prac studentów ASP – 15% ceny na rzecz Funduszu Pomocy Osobom Represjonowanym w stanie wojennym przy Fundacji Solidarności.
  • 19 — koncert symfoniczny Filharmonii Bałtyckiej w ramach All about Freedom Festival, organizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.

15 sierpnia (wtorek)

  • 10-18 — Kunsztownia — stoisko z rzeźbą, ceramiką, biżuterią, zabawkami dla dzieci i
  • 10-18 — SUNRA food truck namiot z jedzeniem,
  • 10-18 — Grzegorz Witczak — mała scena muzyczna,
  • 10-18 — wystawa prac studentów ASP

Dowiedz się więcej – Sprawdź wydarzenie na Facebooku!

Sala BHP już po raz piąty organizuje swoje Święto. Tym razem zaplanowano 3 dni atrakcji dla całych rodzin. Najważniejsze wydarzenia odbędą się tradycyjnie 14 sierpnia, bowiem Święto Sali BHP służy upamiętnieniu rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej (14 sierpnia 1980), który był początkiem polskiej drogi do wolności. Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny. 

Był „Człowiek z Marmuru”, był „Człowiek z Żelaza”, a teraz jest „Kobieta z Kamienia”

 

W tym roku uczestnicy wydarzenia wezmą udział w licytacji na rzecz Funduszu Pomocy Osobom Represjonowanym w stanie wojennym. Zlicytować można będzie rzeźbę „Kobieta z kamienia” autorstwa Bogdana Januszewskiego oraz prace studentów ASP. Nazwa licytowanej rzeźby nawiązuje do tytułów znanych filmów Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” upamiętniających historię walki jednostki z systemem totalitarnym oraz strajków robotniczych, które doprowadziły do podpisania Porozumień Sierpniowych. „Kobietą z kamienia” pragniemy uczcić pamięć kobiet, które brały czynny udział w tych wydarzeniach, narażając się na represje i prześladowania na równi z mężczyznami, choć dzisiaj wiele ich nazwisk pozostaje w zapomnieniu.

Przedmiot aukcji: „Kobieta z kamienia”

Rzeźba z kamienia

Autor: Bogdan Januszewski

Kamieniami zaczął się interesować podczas częstych spacerów po plaży. Zgromadził kolekcję skał i minerałów o rozmaitych kształtach i barwach. Artysta w przemyślany sposób zaczął je łączyć i tak z naturalnego tworzywa obrobionego przez wiatr, słońce i fale morskie wyrosły zachwycające postacie ludzi i zwierząt.

Nazwa dzisiaj licytowanej rzeźby „Kobieta z kamienia” nawiązuje do tytułów znanych filmów Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” upamiętniających historię walki jednostki z systemem totalitarnym oraz strajków robotniczych, które doprowadziły do podpisania Porozumień sierpniowych. „Babą z kamienia” pragniemy uczcić pamięć kobiet, które brały czynny udział w tych wydarzeniach, narażając się na represje i prześladowania na równi z mężczyznami, choć dzisiaj wiele ich nazwisk pozostaje w zapomnieniu. 

Festiwal w nowym muzeum na mapie Gdańska — „Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej”

Uczestnicy wydarzenia zobaczą także wystawę eksponatów przenoszących do Stoczni z roku 1980 w „Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej” powołanym w 2016 roku w Sali BHP. Nowa aranżacja historycznej sali, przywraca jej wygląd z czasu podpisania Porozumień Sierpniowych. Elementy wystawy nawiązują do dawnego muzeum zakładowego, zwanego Izbą Pamięci Stoczni Gdańskiej.

Po roku funkcjonowania muzeum, widzimy, że osoby zainteresowane podchodzą niezwykle emocjonalnie do tego, co pokazujemy. Emocje wywołują zaprezentowane na wystawie wątki stoczniowe, opisy tych wydarzeń, dioramy ukazujące opowieść z czasów sierpniowego strajku. Taka diorama opowiada więcej i inaczej niż zwykła makieta i zdjęcia na wystawiemówi zarządca sali Mateusz Smolana.

Zobacz relacje z poprzednich edycji Święta Sali BHP:

Szczegóły

Start:
13 sierpnia 2026 @ 10:00
Koniec:
15 sierpnia 2026 @ 18:00
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce

Sala BHP
ul. ks. Jerzego Popiepłuszki 6
Gdańsk, Pomorskie 80-864 Polska
+ Google Map
Telefon:
(58) 308-42-10

Organizator

Sala BHP, Fundacja Promocji Solidarności, Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej