II Święto Sali BHP

Koncert
SOLIDARNY TOR SOLIDARNY TOR

TOR – Trójmiejska Orkiestra Rozrywkowa

Tomek Lipiński / śpiew, gitara
Grzegorz Nawrocki / śpiew, gitara
Tomasz Ziętek / trąbka, klawisze
Olo Walicki / kontrabas, bass, harmonium
Macio Moretti / perkusja

Relacja video
Naturalnym stało się powołanie TORa wobec działalności WORa. Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza skupia muzyków warszawskiej sceny alternatywnej związanej z wytwórnią LADO ABC oraz muzyczną mniejszość gdańską w Warszawie, m.in Michał Skrok/mBunioS, Olaf Deriglasoff czy Olo Walicki. Po wzięciu udziału w kilku edycjach WOR, Olo Walicki postanowił poszerzyć tę środowiskową inicjatywę spotkań muzycznych i zainaugurować ją w Trójmieście.

II Święto Sali BHP 14 sierpnia 2014 od godz. 12:00 – 19:00 wstęp wolny Pierwszym spotkaniem TOR będzie udział w Święcie Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej 14 sierpnia 2014, w 34 rocznicę wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej. Zaproszeni do koncertu muzycy gdańscy i warszawscy silnie związani z Trójmiastem wykonają program dedykowany ideom wolnościowym i solidarnościowym w miejscu, w którym odbyły się historyczne rozmowy strajkujących z delegacją rządową i doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych.

Muzycy biorący udział w pierwszej edycji TORa czują się bezpośrednio związani z wydarzeniami sprzed lat. Wszyscy doświadczyli tamtej epoki i brali mniej lub bardziej czynny udział w stawianiu jej oporu. Olo Walicki jako chłopiec był kurierem i przenosił ulotki, przedostawał się przez blokady ZOMO i dostarczał je na teren stoczni. Wraz z Tomkiem Ziętkiem uczyli się w szkole muzycznej usytuowanej w pobliżu stoczni, dzieląc szkolne łazienki z oddziałami szturmowymi ZOMO i ORMO, czekającymi na rozpoczęcie akcji w kolumnie uformowanej przed ich szkołą. Tomek Lipiński swoimi piosenkami formował polską scenę artystyczną i jej odpowiedź na czas funkcjonowania cenzury i absurdów komunistycznego kraju. Grzegorz Nawrocki tworzył kolejne składy i budował gdańską alternatywną scenę muzyczną, będącą jednoznaczną manifestacją sprzeciwu wobec systemu. Macio Moretti całym sobą reprezentuje niezależność i wolność, w swojej twórczości wyrażając nieograniczoną swobodę działań artystycznych.

II Święto Sali BHP 14 sierpnia 2014 od godz. 12:00 – 19:00 wstęp wolnyW mocno rozimprowizowanym muzycznie programie usłyszymy m.in utwory Tomka Lipińskiego (TILT, BRYGADA KRYZYS), Grzegorza Nawrockiego (KOBIETY, P.O.L.O.V.I.R.U.S., YUGOTON, NAWROCKI FOLK COMPUTER BAND), rozszerzone o instrumentalne utwory Ola Walickiego (OW KASZEBE, THE SAINTBOX), Tomka Ziętka (LOCO STAR, ex.PINK FREUD) oraz Macia Morettiego (MITCH & MITCH, SHOFAR).

Close