PRZYBIJ DO SALI BHP. ODKRYJ STOCZNIĘ SOLIDARNOŚĆ!

Zbliża się 14 sierpnia. To data wyjątkowa, którą od czterech lat staramy się uhonorować organizując ŚWIĘTO SALI BHP. To właśnie 14 sierpnia 1980 roku Polska, zaczęła budować swoją nową historię – był to początek drogi do wolności. Spotykamy się w tym niezwykłym miejscu, by uczcić wielkie wydarzenia, przenieść się w przeszłość i zadumać nad losem zwykłych ludzi. Startujemy o 14:00.

14 sierpnia zapraszamy na Święto Sali BHP, które łączymy z inauguracją wyjątkowej wystawy. Wystawa „Stocznia Solidarność” nawiązuje do dawnego muzeum zakładowego, zwanego Izbą Pamięci Stoczni Gdańskiej, które istniało w Sali BHP w latach 1978-1996. Ówczesne muzeum nie było ogólnodostępne, ale jego wygląd i wyposażenie zachowało się do dziś na licznych zdjęciach archiwalnych oraz filmach dokumentalnych. Część wyposażenia widać też w kadrach filmu „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy. W Sali BHP, dawnej sali szkoleń i muzeum zakładowego, ukonstytuował się i obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Tu podpisano Porozumienie Gdańskie, na mocy którego 31 sierpnia 1980 r. utworzony został Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Na zbiory składają się szczegółowe dioramy ożywione efektami świetlnymi – Diorama Sierpniowa (kluczowy fragment Stoczni w momencie ogłoszenia podpisania Porozumień), Diorama Wydziału Kadłubowego K2 i Wydziału Kadłubowego K3, oraz diorama przedstawiająca jedną z wizji rozbudowy stoczni z połowy lat 70. Dodatkowo eksponowanych jest 20 modeli budowanych w tym zakładzie statków (skala 1:100) oraz model silnika okrętowego „Gdańsk 1” (skala 1:50).

Liczymy na Państwa obecność, z chęcią udzielimy więcej informacji i zabierzemy Państwa na nietypowy spacer z historią! Do zobaczenia!

SALA BHP – jest jednym z najważniejszych materialnych symboli przypominających ponad
170 letnią tradycję przemysłu stoczniowego w obszarze miasta. To muzeum, symbol i pomnik jednocześnie. Pielęgnujemy pamięć o niezwykłej historii, która miała wpływ na losy całego naszego kraju.

Close