Zwiedzaj z przewodnikiem online!

Serdecznie zapraszamy do wirtualnego spaceru z przewodnikiem, który opowiada o poszczególnych eksponatach znajdujących się w Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Filmy publikowane są na naszym kanale YouTube.

31 sierpnia 1980 r., w Stoczni Gdańskiej komunistyczne władze reprezentowane przez Komisję Rządową oraz Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) podpisały Porozumienie Gdańskie, zezwalając m.in. na tworzenie wolnych związków zawodowych. Porozumienie to, wraz z porozumieniami w Szczecinie i Jastrzębiu, zakończyło falę protestów robotniczych i strajków. Znajdująca się w Sali BHP Diorama Solidarnościowa to rekonstrukcja wydarzeń tego dnia.

Stena Scandinavica był drugim z czterech promów zamówionych w latach osiemdziesiątych XX wieku w Stoczni Gdańskiej przez Stena Line dla obsługi połączeń portów skandynawskich z europejskimi[1]. Został zwodowany w roku 1983 jako Stena Germanica, ale problemy, z którymi borykała się stocznia, opóźniły wykończenie statku do roku 1988, kiedy to − już jako Stena Scandinavica − zaczął obsługiwać linię GöteborgKilonia wspólnie z siostrzaną nowo nazwaną Stena Germanica (obecnie Stena Vision).

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej online. Wieloletni przewodnik po Stoczni Gdańskiej, Jarosław Żurawiński (Morska Fundacja Historyczna) opowiada o kolejnych eksponatach znajdujących się w Sali BHP. W tym odcinku poznacie historię szkoleniowej makiety Wydziału K3, jednego z trzech wydziałów kadłubowych dawnej Stoczni Gdańskiej.

Close