Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej
W Sali BHP Stoczni Gdańskiej od połowy lat 70 do 1996 roku działało Muzeum Zakładowe nazywane także Izbą Pamięci. Ówczesnym organizatorem był macierzysty zakład, Stocznia Gdańska im. Lenina. Organizację muzeum konsultowano z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku. Podstawę ekspozycji stanowiły przede wszystkim modele redukcyjne statków projektowanych i budowanych w pełnej skali na kluczowych wydziałach kadłubowych Stoczni: K-2, K-3 i K-5. Data zamykająca pierwszy okres aktywności muzeum zbiegła się z postawieniem Stoczni Gdańskiej w stan upadłości w 1996 roku.
W latach 1996 – 2004 Sala BHP była własnością podmiotów gospodarczych w tym spółki Synergia 99. W dniu 06 grudnia 1999 roku została wpisana do rejestru zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków pod nr A-1206 (po zmianach nr 1699). Ta niezwykle ważna decyzja administracyjna, formalnie potwierdziła status Sali BHP i otworzyła nową perspektywę na drodze ku zachowaniu materialnego i niematerialnego dziedzictwa historycznego. W grudniu 2004 roku NSZZ „Solidarność” Komisja Krajowa stała się nowym właścicielem historycznego obiektu. W latach 2006 – 2010 Sala BHP przeszła generalną rewitalizację finansowaną ze środków społecznych, w tym związkowych, państwowych i prywatnych.
Od 2011 roku w imieniu NSZZ Solidarność Komisji Krajowej Sala BHP Stoczni Gdańskiej zarządzana jest przez Fundację Promocji Solidarności. W 2014 roku Fundacja podjęła decyzję o przywracaniu wystroju dawnego wyposażenia muzeum zakładowego i stworzeniu wystawy stałej pt. „Stocznia Solidarność”. W listopadzie 2016 roku na bazie stałej wystawy oraz odzyskiwanych i zakupywanych pamiątek, materialnych świadectw aktywności zawodowej i społecznej pracowników Stoczni Gdańskiej, utworzono Muzeum Sali BHP Stoczni Gdańskiej, które wprost nawiązuje do idei i organizacji dawnej placówki. Podstawą dzisiejszego Muzeum jest rozwijana kolekcja wystawy stałej.
Od kwietnia 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznając Salę BHP Stoczni Gdańskiej wraz z jej spuścizną i kolekcją za narodowe dobro, dziedzictwo wszystkich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, przyznało stałą dotację na jej utrzymanie. Partnerem w tym projekcie jest Europejskie Centrum Solidarności. Wstęp do Sali BHP Stoczni Gdańskiej jest bezpłatny we wszystkie dni roku.

